„Made in China” cz.2 czyli Pekin – najciekawsze miejsca.

moje podróże

Wielki Mur- Changcheng

Są na świecie miejsca których nikomu nie trzeba przedstawiać. Statua Wolności w Nowym Jorku, wieża Eiffla w Paryżu, piramidy w Egipcie czy Wielki Mur w Chinach. Te wcześniejsze w dzisiejszych czasach, w dobie tanich lotów odwiedzić może większość z nas. Jakiś czas temu ja miałam okazję być w Chinach i spacerować po jedynej budowli, którą widać z kosmosu (Podobno. Tam na razie się nie wybieram, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Przewodnik National Geographic podaje informację, że jednak jest to mit)

1-IMG_0234Mur znajduje się na Północy Chin, zaczyna się nad Morzem Żółtym, a kończy na pustyni Gobi. Długość muru to ok 6430 km. Spacer na kilka dobrych miesięcy. Oczywiście są odcinki wyremontowane, dostępne dla turystów (osobiście byłam w miejscowości Mutianyu, gdzie mur był odbudowany specjalnie w celach turystycznych) oraz takie przez które przejść się nie da, zniszczone przez wojny, siły natury itp. Kondycja budowli w dzisiejszych czasach, naprawdę jest bardzo zła, a częste remonty dają nam złudne wrażenie, że tak nie jest. Najstarsze fragmenty muru sięgają już VII w. p .n. e.! Z początku nie był on całością, najpierw powstawały fragmenty w najbardziej zagrażających najazdami miejscach, a lata później Mur był łączony.

1-IMG_0275

Zakazane Miasto- Zijin Cheng

Rezydencja cesarzy chińskich z dynastii Ming i Quing, ukończona w 1421 r. Mieszkało tu 24 cesarzy aż do 1924r. Chińska nazwa oznacza dokładnie Purpurowe Zakazane Miasto, a kolor ten jest barwą monarchów oraz symbolizuje Gwiazdę Polarną.

Ostatni cesarz mieszkający w tym pałacu to Pu Yi, którego angielski nauczyciel pisał o Zakazanym Mieście w ten sposób – ”… jeśli kiedykolwiek istniał pałac zasługujący na miano więzienia, to było nim pekińskie Zakazane Miasto”. Budowla znajduje się w obrębie murów cesarskich, a te umieszczone są między murami miejskimi. Określenie to jest również metaforą określającą bogatą historię tego miejsca i wszystkich dramatycznych wydarzeń, które się w nim rozegrały.

1-CIMG7116

Oczywiście miejsce składa się z wielu pawilonów, pałaców i ogrodów. Wejście znajduje się od północnej strony placu Tiananmen.

Według mnie wielkie wrażenie jest tylko na początku. Uświdamiamy sobie historię tego miejsca, widzimy jak piękne jest, możemy sobie wyobrazić ile ludzi pracowało nad jego budową… Później jednak każda kolejna brama, każdy kolejny pałac przypomina poprzedni. Brama Niebiańskiej Czystości prowadzi do Pałacu Trwałej Harmonii po którym przejdziemy podziwiać Pałac Pośredniej Harmonii by w końcu dojść do Pałacu Najwyższej Harmonii. Również Pałace Ziemskiego Spokoju czy np. Nagromadzonej Elegancji nie trudno ominąć.

1-CIMG7125

Warto zwrócić również uwagę na posągi lwów, które strzegą gmachów cesarskich i świątyń. (Kamienne Lwy zwane też Psami Fao)

1-IMG_0027

Miejsce oczywiście jest numerem dwa (zaraz po Wielkim Murze) na liście „must see in Beijing”, ale po kilkunastu minutach oglądania świątyń i pałaców, które wyglądają tak samo moim skromnym zdaniem może się trochę znudzić.

Teatr Akrobacji- Chaoyang Theatre Acrobatics Show

1-CIMG7216

Jest to miejsce, które naprawdę ciężko opisać. Z jednej strony fantastyczne, zapierające dech w piersiach pokazy akrobacyjne, z drugiej od razu przychodzą mi na myśl godziny spędzone na treningach, by doprowadzić całe show do takiej perfekcji. By potrafić wyginać swoje ciało w ten sposób, trzeba ćwiczyć od dziecka, a wiadomo nie od dziś, że chińskie dzieci poddawane są ogromnemu rygorowi- każdy trener dąży do absolutnej perfekcji swoich podopiecznych.

Koszt biletu na przedstawienie to 60 juanów, czyli 30 zł. Czas trwania wszystkich występów to ok 60 minut. Myślę, że więcej słów nie trzeba. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, oraz krótkich filmików z tego magicznego miejsca.

1-IMG_0058

1-IMG_0087

1-IMG_0095

1-IMG_0117

Zdjęcia nigdy nie oddadzą wszystkiego, dlatego zapraszam jeszcze do obejrzenia filmików:

To jeszcze nie koniec postów o Pekinie. Już niedługo kolejne miejsca których historia oraz piękno zaskakuje turystów. Post powstał na podstawie informacji zawartych w przewodniku National Geographic oraz oczywiście własnych doświadczeń.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “„Made in China” cz.2 czyli Pekin – najciekawsze miejsca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s