„Made in China” cz. 3, ostatnia. Najciekawsze miejsca c.d.

moje podróże

Obrazek

Wzgórze Węglowe – Jingshan

Spacer po Zakazanym Mieście zaczyna się od strony południowej, czyli naprzeciwko Placu Tiananmen. Jednak przy wyjściu czeka na nas jeszcze jeden obiekt wart naszej uwagi. Zaraz po przeciwnej stronie ulicy, od północ od Zakazanego Miasta znajduje się Węglowe Wzgórze, które w pewnym sensie jest częścią cesarskich pałacy.

Jest to sztuczna góra, którą usypano by chroniła Zakazane Miasto od wiatrów, ale również złych duchów. Na samej górze znajduje się mały pałac, do którego prowadzi niezliczona ilość schodów, a dookoła wzgórza znajduje się ogród po którym każdy może pospacerować.

Obrazek

Jeszcze jedną atrakcją związaną z tym miejscem jest drzewo na którym w XVII wieku powiesił się ostatni cesarz z dynastii Ming. Wątpliwy jest fakt, że jest to, to samo drzewo, ale przed laty na pewno znajdowało się w tym samym miejscu, więc możemy sądzić, że jest ono „potomkiem” tego prawdziwego.

Świątynia Konfucjusza i Akademia Cesarska

Konfucjusz – filozof chiński, którego rozważania dotyczyły przede wszystkim ludzkiego życia, jego zdaniem narodowi powinna przewodzić klasa etycznych, wykształconych biurokratów. Fundamentem istnienia jest moralność jednostki oraz życie rodzinne. Jego filozofia objęła Chiny, Japonię, Koreę, Wietnam.

1-IMG_0378

Pierwsza wersja świątyni powstała w 1306r., a ostatni raz odnawiano ją przed Olimpiadą w 2008 roku.

Ważnym punktem są kamienne stele, rzeźbione ręcznie na których znajdują się nazwiska szczęśliwców, którzy pomyślnie zdali egzaminy cesarskie urządzane za panowania dynastii Yuan, Ming i Quing.

Po przejściu przez Bramę Doskonałości, po lewej stronie znajduje się Sadzawka Wody do Kałamarzy, a legenda głosi, że każdy kto napił się z niej wody pomyślnie zdał cesarskie egzaminy urzędnicze.

1-IMG_0367

Największą ciekawostka jest fakt przeprowadzania samych egzaminów. Odbywały się one co 3 lata, a kandydaci na urzędników byli dokładnie sprawdzani z wiedzy na temat filozofii Konfucjusza. Próba trwała 3 dni i 3 noce. Każdy kandydat odosobniony był od świata w małych pomieszczeniach, a ściąganie było całkowicie niemożliwe, gdyż przed wejściem nakazywano zmianę odzieży. Wejścia do cel były pieczętowane przy obecności komisarzy cesarskich. Jeżeli podczas egzaminu nastąpił zgon któregoś z kandydatów, jego ciało wynoszono przez wybity w ścianie otwór. Tradycje egzaminów zakończono dopiero w 1900 roku!

Obrazek

Siedziba telewizji CCTV

Jako, że z wykształcenia już niedługo będę dziennikarzem kolejym punktem, który przykuł moją uwagę jest siedziba Centralnej Telewizji Chińskiej, której budowę rozpoczęto w 2004 roku, a do użytku oddano w 2008r.

Dwa oddzielne budynki na samej górze zostały połączone trzecim – poziomym, który łączy oba pionowe i sprawia wrażenie „zawieszonego w powietrzu”.

Budynek został zaprojektowany przez Holendra Rema Koolhaasa, którego w 2008r. „Time” umieścił na liście „stu osobowości, które zmieniły świat”.

1-CIMG7203

Reklamy

3 uwagi do wpisu “„Made in China” cz. 3, ostatnia. Najciekawsze miejsca c.d.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s