„Nie ma takiego miasta- Londyn! Jest Lądek, Lądek – Zdrój…”

moje podróże

Obrazek

Większości z nas ten cytat z „Misia” jest bardzo dobrze znany.

Może i w PRL – u co niektórzy mieli wątpliwości czy miasto takie w ogóle istnieje, ale dziś chyba nikt zapytany o Londyn nie będzie miał wątpliwości – stolica Anglii, położona nad Tamizą.

Z wielu atrakcji turystycznych i zabytkowych miejsc wybrałam do przedstawienia kilka, moim zdaniem najciekawszych i najbardziej godnych uwagi.

Pałac Buckingham

1-CIMG2319

Jest oficjalną siedzibą angielskich monarchów od ponad dwóch wieków. Obecnie zamieszkuje go królowa Elżbieta II. Pewna jego część jest jednak udostępniona do zwiedzania przez turystów. W dzisiejszych czasach Pałac i plac przed nim są miejscem państwowych uroczystości. Przed Pałacem stoi pomnik królowej Wiktorii.

Westminster Abbey

Obrazek

The Collegiate Church of St Peter Westminster, czyli po polsku Kolegiata św. Piotra w Westminsterze. Od 1066 roku jest to miejsce koronacji wszystkich angielskich królów, począwszy od Wilhelma Zdobywcy na Elżbiecie II kończąc.

Na terenie opactwa pochowano również wiele znanych osób, jak np. Geoffrey’ a Chaucera, Karola Dickensa, Isaaca Newtona czy Karola Darwina.

Oczywiście wszystkie królewskie śluby odbywają się właśnie w tym miejscu. Ostatnim i zdecydowanie najgłośniejszym był ślub księcia Karola i Kate Middleton.

Parlament – Pałac Westminsterski

To tutaj spotykają się na posiedzeniach obie izby angielskiego parlamentu – Izba Lordów (wyższa) i Izba Gmin (niższa). Pierwsze części pałacu powstały już w XI wieku! Kiedyś był siedzibą angielskich królów, dziś służy jedynie obradom parlamentu oraz niekiedy odbywają się w nim uroczystości państwowe. Oczywiście najbardziej znaną częścią parlamentu jest wieża zegarowa- Big Ben.

(fotografia zamieszczona na samej górze tekstu)

Tower of London& Tower Bridge

Obrazek

Budowla pochodzi z XI wieku. Przede wszystkim pełniła funkcje obronne, ale w swojej bogatej historii była również siedzibą królów, więzieniem, miejscem egzekucji, skarbcem a podobno nawet Zoo (!?).

W jego pobliżu znajduje się najbardziej znany na świecie most zwodzony – Tower Bridge który przecina Tamizę.

Obrazek

London Eye i Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

1-Obraz 336

Po zwiedzaniu ważnych, historycznych i oczywiście pięknych miejsc warto się trochę rozerwać.

London Eye jest czymś w rodzaju diabelskiego młyna. Z tym, że zwykłe gondole są tutaj zastąpione przez 32 klimatyzowane kapsuły, do których może wejść ok 15 osób. Jeden obrót kapsuły trwa 30 minut, poza tym nie poruszają się one zbyt szybko co nie powoduje choroby morskiej, a za to na spokojnie można podziwiać widok na miasto.

1-CIMG2311
Kiedyś rzucił mi się w oczy cytat „Na sam widok muzeum nogi są już zmęczone”. Na pewno nie jeśli mówimy o Madame Tussaud! Znajdują się tutaj figury woskowe znanych postaci- gwiazd show biznesu, muzyków, sportowców, polityków, uczonych a nawet samego papieża – Jana Pawła II. Oprócz tego znajduje się również sala horroru… Jeśli jestem w muzeum figur woskowych to raczej spodziewam się oglądać nieruchome ciała stałe. Nic bardziej mylnego. W tym muzeum znajduje się sala w której wynajęci aktorzy zastygają w miejscu by po chwili „ożyć” i zaskoczyć nieświadomego turystę. Później można przejść przez pomieszczenie gdzie aktorzy przemienieni w zombie i innego typu dziwadła będą nas gonić, dotykać i ogólnie straszyć. Może brzmi tandetnie, ale naprawdę fajna zabawa!


1-Obraz 382

1-Obraz 378

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s