American Dream

felietony

flaga-usa

Oglądając amerykańskie produkcje filmowe często zazdrościmy Amerykanom tego jak im się żyje. W końcu Stany to potęga. Dzieciaki i młodzież marzą żeby ich szkoły wyglądały tak jak te z popularnych seriali – szafki na korytarzu, duże stołówki w których można do woli wybierać spośród niezdrowej żywności, mocne drużyny sportowe i zespoły dopingujących cheerleader’ ek na meczach.

Trochę starsi i dojrzalsi marzą o studiach za oceanem, a pewnie niektórzy, ( lub morze raczej niektóre 😉 ) z was wyobrażali sobie siebie na czerwonym dywanie w Hollywood.

Czy sen o życiu w Stanach musi pozostać tylko snem? Czy odległość od tego uwielbianego i wychwalanego przez wszystkich kraju, problemy z dostaniem wizy i cena biletów lotniczych muszą ograniczać nasze plany do zwykłych marzeń?

Przedstawiam zatem 3 z wielu sposobów, które przybliżą Was do spełnienia waszego „american dream”!!

Camp America

Program dzięki, któremu całe lato możesz spędzić w Stanach. Zazwyczaj leci się do pracy na 3 miesiące, a po zakończonej współpracy z danym ośrodkiem, w ramach programu możesz zostać w Stanach jeszcze przez max. miesiąc. W tym czasie podróżujesz, zwiedzasz, lub po prostu wypoczywasz. Większość kosztów związanych z wyjazdem pokrywa program, ale trzeba wnieść opłatę za spotkania informacyjne, dzięki którym zyskuje się m. in. ubezpieczenie medyczne czy pokrywa ono część opłat lotniskowych. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę koszty wizy i innych formalności. Program gwarantuje bilet w obie strony, dowóz do miejsca pracy oraz najważniejsze- zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pracy. Czym się zajmujesz? Do twoich obowiązków należą głównie zajęcia jako personel takiego miejsca – koszenie trawnika czy pomoc na kuchni. Można też jechać jako osoba do pomocy przy pracy z dziećmi. Tutaj jednak jest wymagane doświadczenie. W ciągu takiego 3 – miesięcznego „campa” można zarobić ok 1200 dolarów. Czyli zwrócą się koszta włożone w wyjazd, ale zapewne zostaną one wydane na przyjemności po zakończonej pracy. Czy się to opłaca? Odpowiedzieć każdy z was musi sobie sam, dla mnie jest ona jedna i niezmienna! 🙂

Work& Travel

Ten program działa trochę podobnie jak Camp. Jedziemy do pracy na 3 miesiące, a potem mamy 30 dni dla siebie. Oczywiście w obu programach jeśli nie chcemy skorzystać z dodatkowych wolnych dni to nie musimy. W czasie tego miesiąca nie mamy już zapewnionego zakwaterowania oraz wyżywienia, sami organizujemy nasze wyjazdy oraz generalnie życie.

W tym programie z kilku, kilkunastu dostępnych ofert pracy sam możesz sobie wybrać co najbardziej ci odpowiada – możesz być sprzedawcą lodów na Florydzie lub kasjerem w Colorado.

Au Pair in America

Zdecydowanie mój faworyt! Program przede wszystkim dla dziewczyn, które posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi. Osoba, która decyduje się wyjechać staje się na pewien czas częścią rodziny. U niej mieszka, je, spędza z nią wolny czas, ale przede wszystkim pracuje dla niej, czyli zajmuje się najmłodszymi. Co więcej! Masz też okazje podjąć tam studia! Co tydzień od rodziny dostaje się ok 200 dolarów na własne wydatki. Oczywiście wcześniej w wyjazd my sami również musimy zainwestować. Pokrywamy podobne koszta jak przy poprzednio opisywanych programach (wiza, ubezpieczenia, etc.) W przybliżeniu jest to jakieś 5000 tys zł.

Mam nadzieję, że chociaż trochę obudziłam waszą ciekawość związaną z podróżami do Stanów. Mimo, że sama jeszcze nigdy tam nie byłam, to po obronie dyplomu zdecydowanie wybieram się na „opcję numer 3”.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami wyjazdów, zapraszam na strony:

http://www.culturalcare.pl/

http://www.campamerica.pl/

http://www.goglobal.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s