Student za granicą

felietony

IMG_0235

W ostatnim poście skupiłam się tylko na projektach, które pozwalają młodym osobom na wyjazd do Stanów. Przede wszystkim do pracy.

Ale to nie jedyne opcje, z jakich młodzi ludzie mogą korzystać, jeśli chcą podróżować.

Jest przecież jeszcze wszystkim dobrze znany Erasmus oraz wolontariaty, które pozwalają na podróż do Tanzanii, Etiopii, Chin, Indii, Maroko, Syrii i wiele, wiele innych!!

Zaczynam więc od najbardziej banalnego – Erasmusa.

W programie bierze udział 28 państw Europejskich oraz 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli Norwegia, Lichtenstein i Islandia. Jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów, ale również pracowników uczelni. Student, który wyjeżdża uczy się zarówno na zagranicznym uniwersytecie jak i pozostaje studentem swojej macierzystej uczelni, czyli egzaminy zalicza na obydwu placówkach. Dofinansowanie ze względu na kraj, do którego się wyjeżdża jest różne. Uczelnie mają też swoje ograniczenia, kierunki również. Czyli nie zawsze możemy wyjechać do tego kraju, który akurat sobie wymarzyliśmy.

Zakończę, więc ten temat bo jest on bardzo mało interesujący. No, ale zawsze jakaś opcja. Jeśli jest jednak ktoś zainteresowany zapraszam tutaj:

http://www.erasmus.org.pl/

Program „Młodzież w działaniu”

W jego skład wchodzi aż 5 różnych akcji: Młodzież dla Europy, Wolontariat Europejski, Młodzież w Świecie, Systemy Wsparcia Młodzieży oraz Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych. W poście skupię się na krótkim przedstawieniu akcji drugiej i trzeciej, ponieważ wydają mi się najbardziej interesujące.

Akcja 2, czyli wolontariat umożliwia podjęcie pracy społecznej wolontariuszowi (lub grupie wolontariuszy) we wszystkich krajach programu (UE) i krajach partnerskich ( do wyboru, naprawdę wiele, ale m. in.: Mołdawia, Gruzja, Jordania, Liban, Syria, Egipt, Tunezja, Argentyna, Australia, Brazylia, Chile, Chiny, Kenia, Sudan, Tajlandia itd.)

W akcji 3 możemy wyróżnić dwie „podakcje”. Jedna to Współpraca z sąsiedzkimi krajami UE, a drugi to Współpraca z innymi krajami partnerskimi (które mniej więcej >zdecydowanie mniej< wymieniłam w akcji 2) W ramach tej akcji można realizować wymiany młodzieżowe, co umożliwia poznanie kultury i obyczajów innych krajów, a dzięki działaniom wspierającym (Szkolenie i Tworzenie Sieci) rozwijać współpracę, wymianę praktyk i doświadczeń.

W tych projektach młodzi ludzie mogą wyjeżdżać dzięki organizatorom, którymi mogą zostać podmioty posiadające osobowość prawną. Wnioski o dofinansowanie są składane do programu. Jeśli zostaną zaakceptowane, powstające projekty są zarządzane przez organizatorów, którzy reprezentują uczestników.

Szczegóły: http://www.mlodziez.org.pl/

Ostani na dziś jest Global Citizen  – wolontariat, który jest realizowany w międzynarodowym otoczeniu w instytucjach takich jak szkoły, przedszkola, czy w czasie letnich obozów. Szczerze mówiąc nie jestem pewna jaki jest maksymalny czas takiego wyjazdu, ale wydaje mi się, że jest to 6 tygodni. W projekcie biorą udział aż 124 kraje, a proces aplikacji naprawdę nie jest trudny. Jeśli jest się przed 30 rokiem życia i mówi po angielsku na poziomie przynajmniej B1 nie powinno być problemów z wyjazdem.

Proces rekrutacji i więcej info: http://globalcitizen.pl/page/ep-flow

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s