Κρήτη, czyli Kreta

moje podróże

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów wysp greckich. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę jak bogatą ma ona historię, tradycję i kulturę. Większość podróżujących na wyspę udaje się tam tylko w celach typowo turystycznych – leżak, basen, plaża i all inclusive. Warto jednak wiedzieć, że Kreta należy do Grecji dopiero od 1913 roku. Dlatego bardzo różni się od innych wysp greckich jak i oczywiście Grecji kontynentalnej. Sami mieszkańcy wyspy bardzo podkreślają swoje korzenie. Mają nawet swój własny kreteński dialekt, który bardzo różni się od języka greckiego. Arabowie, Wenecjanie, Turcy, następnie krótka autonomia. W dzisiejszym wpisie przedstawię wyspę jaką miałam okazję poznać na wycieczce Jeep Safari, którą w każdą środę współprowadziłam z najlepszymi przewodnikami na wyspie – Kreteńczykami z krwi i kości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy przystanek na wycieczce ma miejsce po około godzinie jazdy w góry. To tutaj dowiadujemy się jak żyją Kreteńczycy, skąd wzięły się ich tradycje i kultura.

Odwiedzamy wioskę Aski, w której obecnie żyje ok 150 osób, przeważnie osoby starsze – młodzi wyemigrowali do nadmorskich miejscowości gdzie rozwija się turystyka, a co za tym idzie –  jest tam praca. Kawiarnia w której możemy się czegoś napić jest prowadzona przez małżeństwo. Kobieta, która nas obsługuje jest oprócz turystek, jedyną kobietą w kawiarni. Zwyczaj ten pozostał z czasów kiedy Kreta była pod panowaniem Turków – kobiety nie mogą pić kawy w kawiarniach gdzie przebywają mężczyźni. W tym samym czasie spotykają się one w swoich domach i do pomieszczenia w którym odbywa się takie „babskie” spotkanie to mężczyzna nie ma wstępu.

Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, jak na Krecie dochodzi do małżeństwa. Młodzi nie mogą spotykać się przed ślubem. Jeśli mężczyzna jest zainteresowany kobietą, podchodzi pod jej okno z kwiatami ( tłumaczenie nazwy kwiatów to „miłość” ) i jeśli odwzajemnia ona jego uczucia podnosi kwiat pozostawiony pod oknem. Wtedy rodzice muszą zaakceptować wybranka córki. Do ślubu nie dojdzie nigdy jeśli młody chłopak pochodzi z rodziny, która w przeszłości była w konflikcie z rodziną potencjalnej panny młodej. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Chłopak może porwać dziewczynę ( jeśli ona wyraża na to zgodę ) i kilka dni spędzić z nią w górach. Jeśli 9 miesięcy po tym wydarzeniu narodzi się dziecko, ślub musi się odbyć. Rodzina dla Kreteńczyków jest najważniejsza. Dlatego jeśli do wesela już dojdzie, minimalna liczba gości to 1000 osób, w porywach do 5000. Wesele i pogrzeb to dwie uroczystości na których spotyka się CAŁA rodzina. Jest to również okazja do poznania nowych jej członków 🙂

A z czego żyją mieszkańcy wyspy? Najważniejsze są oliwki. To z nich produkuje się oliwę czy kosmetyki. Na Krecie rośnie 36 milionów drzewek oliwnych! Zbiory odbywają się w listopadzie. Wtedy do mniejszych wiosek zjeżdża się cała rodzina ( która na co dzień mieszka w miastach) by pomóc w zbiorach. Cały dzień pracy przy oliwkach nagradzany jest ucztą na której króluje RAKI. Jest to wódka przygotowywana ze skórek winogron, a taka prawdziwa, domowa, produkowana wysoko w górach ma nawet do 70% alkoholu. Kreteńczycy uważają właśnie raki za sukces swojej długowieczności. Są oni bowiem najdłużej żyjącymi ludźmi w Europie – dożycie 90 lat to dla nich nic szczególnego. Raki traktują również jako lekarstwo – podgrzane z miodem leczy problemy z gardłem, a natarcie nim klatki piersiowej rozgrzewa, dzięki temu kaszel i katar szybciej znikają. Jeśli jesteśmy przy alkoholu, warto również wspomnieć o tradycyjnym anyżkowym Uzo oraz winie produkowanym z własnych winogron. Winogrona na produkcję wina i raki są rozgniatane nogami na przyczepach aut – sama byłam świadkiem takiej „pracy”. Żałuję bardzo, że nie miałam kaloszy, bo chętnie bym dołączyła 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Religia dla Kreteńczyków jest bardzo ważna. Prawie 90% z nich jest wyznania greko – katolickiego. W górskich wioskach często stawia się małe kapliczki przy których odbywają się msze dla osób, które ze względu na wiek lub chorobę nie są w stanie przyjść do kościoła. Częstym widokiem z Krety są również małe kościółki. Dlaczego jest ich tak dużo? Kiedy Kretę zajmowali Turcy, niszczyli wszystkie katolickie kościoły. Kreteńczycy by ustrzec przed zniszczeniem najważniejsze ikony, obrazy i inne święte rekwizyty chowali je wysoko w górach. Do dziś ukryte skarby są przypadkowo odnajdywane. Jeśli znajdzie się np. taka ikonę nie można jej przenieść w inne miejsce – dlatego tam gdzie została ona znaleziona stawia się mały kościół, aby podkreślić świętość znaleziska i miejsca.

Pisząc o Grecji nie można nie wspomnieć o mitologii. To właśnie na Krecie, w jednej z jaskiń, wychował się Zeus. Jego ojciec Kronos wystraszył się przepowiedni, która poinformowała, że jego syn go zabije i przejmie władzę. Dlatego kazał on swojej żonie przynosić do niego każde urodzone przez nią dziecko. Kronos połykał zawijątka w całości. Kiedy jednak urodził się Zeus, Rea zbuntowała się i zaniosła Kronosowi owinięty w kocyk kamień. Zeusa natomiast ukryła w jaskini, gdzie wychowywany przez nimfy, karmiony był kozim mlekiem. Z pierwszych łez Zeusa powstały kreatury ( pierwsi mieszkańcy Krety ), które ubrane w ciężkie zbroje pilnowały wejścia do jaskini. Kiedy Zeus płakał zaczynali tańczyć, a zbroje szeleściły. Dzięki temu Kronos nie mógł usłyszeć płaczu. Taniec ten jest tańczony do dziś w niektórych miejscach na Krecie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wysoko w górach oprócz poznania niesamowitych historii związanych z wyspą, mamy także okazje podziwiać bogactwo wyspy. Kreta jest piękna – nie tylko z względu na morze, plaże i palmy. Drzewka oliwne na każdym kroku, kozy biegające po drzewach, góry, wąwozy, kręte i niebezpieczne drogi…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To oczywiście nie wszystko z mojej wielkiej kreteńskiej podróży 🙂 W kolejnym wpisie przedstawię miejsca typowo turystyczne, których nie można pominąć będąc na Krecie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s