Muzułmańska twarz Indii

moje podróże

Islam to druga po hinduizmie religia w Indiach. Prawie 15% mieszkańców tego kraju to muzułmanie. Wyznawcy Allaha pojawili się na półwyspie już w VII wieku, wówczas przyjeżdżali tam jako zwykli kupcy. Największe zmiany w kraju dokonały się jednak w XVI i XVII wieku, kiedy do Indii dotarli Wielcy Mogołowie i opanowali  najpierw północną część kraju, a następnie całą resztę (w sumie panowali w Indiach do XIX wieku).

IMG_3581

Tak długi czas urzędowania islamskich władców nie mógł nie pozostawić śladów na hinduskiej kulturze. To właśnie mogolscy cesarze zaczęli używać słoni indyjskich jako środka transportu. W tej chwili pięknie wymalowane słonie można spotkać głównie w Jaipurze. Koszt przejażdżki to 1000 rupii za jednego słonia, a na grzbiecie siadają dwie osoby. Atrakcja trwa ok 15 minut. Trzeba się jednak ustawić w kolejce dość wcześnie rano, bo słonie zabierają pasażerów tylko do godziny 11.00. Później robi się za gorąco i właściciele „nie chcą ich przemęczać”. Piszę to w cudzysłowie, bo dla mnie wykorzystywanie zwierząt żeby zarobić ogólnie jest nie fair. Ale robi się to w każdym turystycznym miejscu, w każdym kraju. Mimo to, będąc w Indiach ciężko byłoby odmówić sobie takiego doświadczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najważniejszym muzułmańskim zabytkiem jest oczywiście wszystkim znany, jeden z siedmiu cudów świata – Tadż Mahal. Pałac? Świątynia? Otóż, absolutnie nie. Tadż Mahal jest grobowcem wybudowanym przez Szach Dżahana (nie, nie pamiętałam tego imienia, od czego jest wujek google :D) dla swojej ukochanej żony. Jako islamski cesarz w swoim haremie mógł mieć aż cztery kobiety, ale to Mumtaz Mahal kochał najbardziej. Pobrali się kiedy dziewczyna miała 20 lat i w ciągu 16 lat małżeństwa wydała na świat 14-cioro potomstwa! Nie każde z dzieci przeżyło. Mumatz kiedy umierała (podczas 14 porodu) miała do swojego ukochanego męża trzy prośby: chciała aby nigdy nie ożenił się powtórnie, opiekował się jej dziećmi oraz aby wybudował jej najpiękniejszy grobowiec na świecie. Cesarz spełnił życzenia ukochanej. Mauzoleum było budowane prawie 25 lat i pracowali przy nim najlepsi architekci z całego świata i prawie 25 tysięcy robotników. Specjalny marmur sprowadzany był z odległości ponad 300 km (transportowany przez słonie), a kamienie szlachetne z Rosji, Persji, Tybetu czy Bagdadu. Cesarz wydawał grube miliony na budowę grobowca. W planach miał postawienie podobnego dla siebie, po drugiej stronie Jamuny (świętej rzeki płynącej przez Agrę), ale nie spodobało się to jednemu z jego synów, który chciał objąć tron po ojcu i zamknął go w więzieniu. Po śmierci Szach Dżahan spoczął w grobowcu ze swoją ukochaną żoną.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_3752

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten sam władca przyczynił się do powstanie jeszcze jednej ważnej budowli w Indiach. W stolicy, a dokładniej jej starej części, jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Meczet Piątkowy – Dżami Masadżid. Do tej pory jest to nie tylko największy meczet w Indiach, ale również największa budowla sakralna w całym kraju. Jak wiele budowli z czasów Mogołów, meczet zbudowany jest z czerwonego piaskowca. Każdy kto chce wejść do środka musi pamiętać o zdjęciu butów, a kobiety dodatkowo muszą się zasłonić takim oto workiem:

IMG_3716 A chustkę na głowę polecam mieć przy sobie ZAWSZE wychodząc na miasto, bo wiele miejsc wymaga zasłonięcia włosów. Często przy wejściu można dostać coś na głowę, ale ze względów higienicznych zawsze warto mieć swój szalik czy apaszkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s