Welcome in Washington DC!

au pair w USA, moje podróże

W piątek 9.11 minął dokładnie miesiąc odkąd jestem w USA. W tym czasie zdążyłam poczuć się u swojej host rodziny tak dobrze, że wczoraj kiedy wróciliśmy z DC pomyślałam „nareszcie w domu”. I nie chodzi o to, że w Waszyngtonie było mi źle, tylko o samą myśl, że po ciężkim dniu i podróży cieszę się, że odpocznę „u siebie”. To chyba znaczy, że już się zaklimatyzowałam. Szybko poszło.

Moi chłopcy też powoli zmieniają nastawienie. Oczywiście zdarza się, że mnie nie słuchają, czy lekceważą, ale to u nich normalne, nie tylko wobec mnie. Nie mogę się jednak długo gniewać kiedy dostaję całusa na dobranoc, albo słyszę jak mówią innym dzieciom na placu zabaw, że ich au pair is so cool 🙂 Mam nadzieję, że ta informacja pocieszy inne au pair, które są teraz w tej samej sytuacji w której ja byłam jak przyjechałam (poprzedni post). A jestem pewna, że z każdym tygodniem będziemy się zbliżać do siebie jeszcze bardziej i będzie już tylko lepiej!

Tak jak pisałam na fanpage’u na facebook’u w czwartek polecieliśmy do Washington DC (District of Columbia w Virginii- stolica 😀 Jeszcze nie tak dawno myślałam, że Waszyngton leży w stanie Waszyngton, więc jeśli ktoś nadal żyje w tym błędzie, to wolę teraz wspomnieć, że stolicą stanu Waszyngton jest Seattle i jest to stan na zachodnim wybrzeżu :D)

Priorytetem była praca, bo polecieliśmy całą rodziną na baby shower od strony hostki, ale oczywiście dostałam kilka wolnych godzin na zwiedzanie, co całkowicie mi wystarczyło żeby zobaczyć to co najważniejsze.

Wyruszmy więc na spacer po Nationall Mall i zboczmy trochę z drogi, żeby zahaczyć o Biały Dom. Po wschodniej stronie parku/ deptaku znajduje się mauzoleum Abrahama Lincolna, które wraz z pomnikiem (28 metrów wysokości) zostało postawione w 1922 roku.

IMG_0877

IMG_0879

Idąc prosto na zachód, natrafimy na fontanny i pomniki, które upamiętniają II Wojnę Światową. Na kolumnie od strony północnej jest napisane „Pacyfik”, od strony południowej „Atlantyk”. Mniejsze pomniki reprezentują poszczególne stany USA.

IMG_0869

Najbardziej znanym obiektem w stolicy USA jest oczywiście biały obelisk Waszyngtona (prawie 170 metrów wysokości), który jest widoczny z tak wielu miejsc, że ciężko mi było wybrać ulubione zdjęcie 😀

IMG_0871

IMG_0784

IMG_0783

A teraz uwaga. Stojąc przy Washington Memorial możemy odbić na południe i dojść do Białego Domu, albo na północ gdzie znajdziemy Memorial Jeffersona.

IMG_0722

Tego budynku chyba nie trzeba przedstawiać 😉 Biały Dom jest siedzibą głowy państwa USA od 1800 roku, a pierwszym prezydentem, który w nim rezydował był John Adams. Swoją nazwę – „White House”- zawdzięcza Roosveltowi (1901 rok). Wcześniej nazywany był po prostu Pałacem Prezydenckim.

Memorial Jeffersona, jak wiele innych budynków w mieście, swój wygląd czerpie z architektury greckiej…

IMG_0731

Wybudowany w 1943 roku, figurę prezydenta wstawiono w 1947 r.

IMG_0760

Wracają na naszą ścieżkę od Washington Memorial i kierując się w stronę zachodnią, po drodze możemy wstąpić do muzeów, które są całkowicie darmowe! Ja wybrałam Muzeum Historii Amerykańskiej oraz rzuciłam okiem na Muzeum Historii Naturalnej. W tym pierwszym najbardziej podobała mi się wystawa poświęcona filmom i bajkom, gdzie możemy zobaczyć oryginalnego Kermita! ❤

IMG_0803

Z nieprzeciętnych dla muzeów rzeczy, w tym miejscu można też zobaczyć suknie oraz przedmioty należące do pierwszych dam. Dla przykładu suknia Michelle Obamy z inauguracji w 2009 roku.

IMG_0817

Oczywiście oprócz tego mnóstwo tradycyjnej historii, czyli prezydenci, wojny, oraz codzienne życie w Stanach od ich egzystencji jako całość.

Wrzucę jeszcze oryginalną flagę z amerykańsko- angielskiej bitwy pod Baltimore w 1812 roku. Ciężko było to zdjęcie zrobić, z okazji zakazu robienia zdjęć w tym miejscu. Ale Polak potrafi, więc skoro mi się udało to proszę:

IMG_0800

Po tym wszystkim udało mi się dotrzeć do końca parku i zobaczyć ostatni obiekt z mojej listy „Must See”. Na zachodzie deptak zamyka Kapitol, który jest siedzibą Kongresu, czyli amerykańskiego parlamentu. I zazwyczaj wygląda on tak:

ale z moim szczęściem akurat trwała przebudowa + jakaś muzułmańska parada, więc ja zobaczyłam bardziej to:

IMG_0848

Ale pomyślałam sobie, że lepszy Kapitol w przebudowie niż np. Tadż Mahal 😀 A z tym akurat zdjęcia mam wybitnej jakości!

Wczoraj przed wyjazdem poszliśmy jeszcze do Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Szczerze? Na początku myślałam, że jest to tylko zapchaj dziura w czasie dla naszych chłopców. Ale jak bardzo się pomyliłam. Samoloty, jak samoloty- z pierwszej wojny, z drugiej wojny, sprzed wojny- dla mnie nic szczególnego. Ale kiedy weszliśmy do hali w której był wystawiony autentyczny statek kosmiczny… o fuck. Wróciły wszystkie moje dziecięce marzenia o lataniu w kosmos! 😀 Niestety potem poszłam do szkoły, zaczęłam się uczyć matematyki i fizyki i moje marzenia szlag trafił. Wtedy postanowiłam, że łatwiej będzie zostać gwiazdą POP. Niemożliwe? Wciąż przecież jestem młoda i piękna! 😀

IMG_0959

W lewym dolnym rogu zobaczycie jak mali są ludzie w porównaniu do tej maszyny.

12167412_1064515073567388_163846271_n

IMG_0954

IMG_0951

Myślę, że moja wycieczka do DC jest najlepszym przykładem na to, że bycie au pair to nie tylko ciężka praca, ale też możliwość zobaczenia niesamowitych miejsc…

I na razie muszę przełożyć wyjazd do NYC na czas bliżej nieokreślony, ale nie oznacza to, że w listopadzie nigdzie nie pojadę… 😀 Na razie top secret, bo nie chcę zapeszać. Ale na pewno będzie to coś znacznie lepszego niż NYC. Zaglądajcie na mojego fejsa: „travelloveblog- au pair w USA” 😉

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Welcome in Washington DC!

  1. Świetny przewodnik po najciekawszych miejscach Waszyngtonu! Zaskakujące, że dziewczyna mogła tak dobrze się bawić w muzeum dla chłopaków… Ale zobaczyć Discovery na żywo… Aż sama poczulam dreszczyk emocji 🚀🚀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s